Noclegi nad morzem w Polsce

Łeba, Ustka, Władysławowo, Sopot, Hel, Międzyzdroje, Kołobrzeg

< Poprzednia  1 ...  3  4  [5]  6  7  ... 23  Następna >

Awans w 30-Leciu Pomorza Środkowego

31 sierpień 2011r.

Koszalin od maja 1945 r. do lutego 1946 r. był siedzibą Urzędu Pełnomocnika (wojewody) na Okręg Pomorza Zachodniego. Województwo koszalińskie jako samodzielna jednostka administracyjna powstała latem 1950 r. Ten fakt wpłynął na przyśpieszenie gospodarczego, społecznego i kulturalnego rozwoju regionu, na zwiększenie jego udziału w życiu kraju, Lata powojenne są okresem awansu, jakiego nigdy przedtem region ten nie przeżywał.


Wyzwolenie pomorza Zachodniego

14 sierpień 2011r.

Pomorze Zachodnie powróciło do Polski wiosną 1045 r. Walki o wyzwolenie Ziemi Koszalińskiej trwały blisko dwa miesiące. Był to jednocześnie największy wysiłek zbrojny I Armii Wojska Polskiego. W końcu stycznia wojska radzieckie i polskie rozpoczęły od strony Bydgoszczy operację pomorską. 29 stycznia oddziały przekroczyły dawną, ustanowioną traktatem wersalskim, granicę polsko-niemiecką, a 31 stycznia ludność Złotowa i Krajenki witała polskich żołnierzy. Najcięższe jednak boje dopiero się rozpoczęły, gdyż za Złotowem znajdował się system umocnień, ciągnący się od Gorzowa Wielkopolskiego po Szczecinek i Ustkę, zwany Wałem Pomorskim. Wykorzystując naturalne usytuowanie terenu (lasy, bagna, doliny rzek, wzgórza i jeziora), Niemcy rozpoczęli jeszcze w 1934 r. budowę umocnień i fortyfikacji. Zimą 1945 r. dowództwo hitlerowskie skupiło wielkie siły. Wał Pomorski miał stanowić w wojennych planach niemieckich zaporę nie do przebycia dla armii radzieckiej i wojsk polskich.


Losy wybrzeża

14 sierpień 2011r.

Pomorze Zachodnie w okresie ponad tysiącletnich dziejów było terenem, gdzie krzyżowały się wpływy i interesy państw sąsiednich, nie tylko Polski, lecz również Danii, Szwecji, Brandenburgii, Meklenburgii, państwa krzyżackiego, cesarstwa niemieckiego i państwa pruskiego. W dziejach Pomorza Zachodniego, zamieszkałego od zarania dziejów przez ludność słowiańską, jeden moment jest charakterystyczny: w sposób naturalny ciążyło ono do Polski, przez wieki pozostawało w ścisłych związkach z państwem polskim, okresowo tylko wzajemne więzi ulegały osłabieniu, lecz elementy łączące nie zanikały nigdy.


Słowiński Park Narodowy

05 sierpień 2011r.

Słowiński Park Narodowy, prawnie utworzony od 1 stycznia 1967 r., jest największą osobliwością przyrodniczą Polski nadmorskiej. Obszar parku przekracza 18 tys. ha i obejmuje wydmowy pas nadmorski od Rowów po Rąbkę koło Łeby, duże jeziora Łebsko i Gardno oraz kilka mniejszych, a także tereny przyjeziorne i leśne. Dyrekcja Parku mieści się w Smołdzinie, tam też znajduje się muzeum obrazujące osobliwości przyrodnicze. Główną atrakcją Parku są ruchome wydmy nadmorskie, zwane często polską Saharą. Najwyższe wzgórza wydmowe osiągają wysokość 30-42 m. Pod działaniem słońca (które suszy piasek) i silnych wiatrów, wciąż przesuwają się one w stronę południowo-wschodnią. Ruch ściany piasku rocznie wynos 6-10 metrów. Zwały piasku po drodze zasypują wydmowe tra wy i krzewy, zbliżają się do jez. Łebsko, stopniowo je wypłycają i zasypują. Drzewa rosnące na piaskowych wzgórzach mają charakterystycznie wygięte konary. Są skazane na zagładę. Wały piasku stopniowo zasypują napotkane drzewa konary i wierzchołki znajdujące się pod piaskiem, giną. W swojej wędrówce piasek odsłania również kikuty drzew daw niej zasypanych.


Pomorze środkowe - osobliwości przyrodnicze

06 sierpień 2011r.

Pomorze środkowe pod względem zalesienia (blisko 40 proc, powierzchni) ustępuje tylko Ziemi Lubuskiej. Najbardziej zalesiony jest obszar wokół Wałcza (ponad 50 proc. powierzchni). Od Wałcza w stronę Szczecinka, Człuchowa i Bytowa ciągną się największe kompleksy leśne. Chociaż przeważają lasy iglaste (87 proc.), głównie sosnowe, to na sporych połaciach występują także lasy mieszane lub bukowe, rzadziej - dębowe.


Wybrzeże Środkowe - Pojezierze

11 sierpień 2011r.

Pod względem krajobrazowym Pomorze środkowe stanowi krainę o niepowtarzalnej wręcz rozmaitości i malowniczości. W krajobrazie znajduje się UJ mon& że zmiennymi barwami o kazdej porze dnia i roku, i pas wydmowy, i nizinne, rolnicze tereny przymorskie, 1 dalej pojezierze, miejscami pofałdowane pagórkowatą rzeźba terenu, pocięta dolinami wartkich rzek, urozmaicone większymi i mniejszymi lasami oraz jeziorami — dużymi, będącymi wspaniałymi terenami dla sportu żeglarskiego i ośrodków wypoczynkowych oraz niewielkimi, często ukrytymi w lasach lub odsłaniającymi swoje lustro tuż przy uczęszczanej drodze.


Strona 5 z 23, < Poprzednia  1 ...  3  4  [5]  6  7  ... 23  Następna >