Noclegi nad morzem w Polsce

Łeba, Ustka, Władysławowo, Sopot, Hel, Międzyzdroje, Kołobrzeg

  [1]  2  Następna >

Zabytki w Kołobrzegu – zabytki Kołobrzeg

19 wrzesień 2010r.

Kościół N. M. Panny. Budowę kościoła rozpoczęto w XIII wieku w stylu wczesnogotyckim. Pierwotnie był to kościół halowy o trzech nawach. W roku 1379 zakończono budowę nawy czwartej, południowej, zaś w roku 1410 zakończono budowę nawy piątej, północnej. Kościół ma 64 metry długości i 42 metry szerokości. Wysokość sklepienia nawy głównej wynosiła przed zniszczeniem 19,5 metra, zaś wysokość wieży łącznie z dachem 74 metry. Przęsła naw środkowych, w tym również prezbiterium, miały sklepienia gwiaździste. Wszystkie pokryte były szesnastowiecznymi malowidłami. Budowa wieży ciągnęła się niemal przez całe średniowiecze. Jeszcze w testamentach z roku 1430 były zapisy na budowę wieży.


Zabytki w Trzebiatowie

10 październik 2010r.

Kościół Mariacki zbudowany został w latach 1305—1370. Jest to kościół typu halowego o trzech równej wysokości nawach, krytych bardzo wysokim, dwuspadowym dachem. W części wschodniej kościoła znajduje się wysokie prezbiterium, w zachodniej natomiast wychodząca z dachu wieża. Całkowita długość kościoła wynosi 61 m, szerokość 26 m, a wysokość wieży 90 m. Najstarszą częścią kościoła jest prezbiterium, tworzące w rzucie wydłużony ośmiobok. Gwiaździste sklepienie wykonane zostało w XV stuleciu. Wieża zbudowana jest na rzucie kwadratowym. Obie partie boczne o wysokości hali, pokryte wraz z nią wspólnym dachem, dobudowane zostały w okresie późniejszym.


Bałtyk Morzem Swebskim

19 lipiec 2013r.

Tacyt (55—120 n.e.) nazywał Bałtyk Morzem Swebskim, Ptolemeusz (ok. 100—168) wymienił je jako Sarmaticos Okeanos (Ocean Sarmacki), którego częścią jest Quenedekos Kolpos. t.j. Zatoka Wenedyjs-ka czyli Słowiańska. Dagome Iudex, jeden z najstarszych polskich dokumentów (z 990—992) podaje nazwę Longum Mare czyli Długie Morze. Gall Anonim mianuje je Morzem Północnym, zaś Sasi w IX w. używali nazwy Slavonicus sinus - Zatoka Słowiańska.


Stara Łeba

19 lipiec 2013r.

Stara Łeba. Odmiennym środowiskiem roślinnym są tereny pradolin. a zwłaszcza rozległa Pradolina Kaszubska z nizinnymi łąkami i roślinnością pobagien-ną i potorfową. Na obszarze przymorskim porastają jej teren słonorośle czyli rośliny halofilne, np. jaskier solankowy, aster polny, zagorzałek nabrzeżny i wiele innych. Na klifach występuje obficie żarnowiec, tworzący wiosną złociste łany oraz rokitnik krzew ciernisty, jesienią oblepiony obficie drobnymi, pomarańczowymi owocami, które zawierają duż'o witaminy C. W runie pojawia się bluszcz, podbiał pospolity, storczyki, z których najpiękniejszy storczyk obuwik został wytępiony przez człowieka.


Zwiedzanie Sopotu cz.I

19 lipiec 2013r.

ZWIEDZANIE SOPOTU 1. Dworzec PKP — ul. Kościuszki — pl. Konstytucji 3 Maja — ul. Bohaterów Monte Cassino — molo. Przechadzka główną arterią spacerową kąpieliska; obiekty historyczne, zabytki, wystawy sztuki, widoki z mola i wieży (2 godz.). Z peronu kolei elektrycznej wyjście na skwerek, którym idziemy w lewo (obok baru "Karmazyn" i pawilonu z pamiątkami) do ul. Kościuszki. Dom nr 6 mieścił w latach 1938—1939 biuro sopockiej filii Gminy Polskiej Związku Polaków (GPZP), naczelnej organizacji polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. 1 września 1939 wdarli się do lokalu gestapowcy w celu zabrania dokumentów organizacji, które jednak Marta Socha, właścicielka mieszkania, spaliła wcześniej. Nieco dalej widzimy budynek poczty z 1890, rozbudowany w 1898 i 1904, a odbudowany po wojnie.


Zwiedzanie Sopotu cz.II

19 lipiec 2013r.

ZWIEDZANIE SOPOTU Następne rozbudowy mola odbywały się w latach 1886, 1895 i 1910, kiedy długość pomostu osiągnęła 315. a szerokość 10 m. Ostatnią rozbudowę rozpoczęto w 1927 i kontynuowano przez dwa lata nadając pomostowi (najdłuższemu w Europie) obecne,wymiary, licząc ze zniszczoną ostatnio głowicą. W tym czasie również powstała obudowa Skweru Kuracyjnego oszkloną galerią arkadową,. która zastąpiła wcześniejszą drewnianą. Przechadzkę kończymy wejściem na wieżę widokową Zakładu Balneologicznego, gdzie za drobną opłatą można korzystać z lunet i lornetek.


Strona 1 z 2,   [1]  2  Następna >