Łeba, Ustka, Władysławowo, Sopot, Hel, Międzyzdroje, Kołobrzeg
21 sierpień 2011r.
Pomorze środkowe wita każdego turystę i wczasowicza jako miłego gościa, oferując mu to, co jest tu najcenniejsze: ® ponad 170 kilometrów brzegu morskiego między Łebą a Dźwirzynem; - powietrze morskie czyste jak kryształ, nasycone zdrowodajnymi cząstkami jodu i bromu; - kąpiele morskie i słoneczne; - 1400 większych jezior; - obszary leśne, które zajmują prawie 40 procent obszaru między Łebą i Parsętą; - rozmaitość krajobrazu - od nadmorskich nizin po morenowe wzgórza; - malownicze doliny rzek najczystszych w Polsce; - solanki i borowiny, które od stuleci zapewniają sławę tutejszym uzdrowiskom; - osobliwość na skalę europejską - Słowiński Park Narodowy; - pamiątki przeszłości i dowody dzisiejszej gospodarności w miastach i miasteczkach; - gościnność jej mieszkańców i gospodarzy.
11 sierpień 2011r.
Północna granica Pomorza środkowego na długości 156 kilometrów opiera się o brzeg Morza Bałtyckiego. W rejonie tym występuje otwarte morze, bez zatok i zalewów, o znacznej głębokości już w pobliżu linii brzegowej. Temperatura wody morskiej latem jest tu zazwyczaj od 1 do 2 stopni niższa, niż w zatokach południowego Bałtyku, lecz takie położenie ma wydatny wpływ na czystość wody i plaż. Plaże są szerokie i piaszczyste, od lądu osłonięte wałem wydm i znajdującymi się za nimi lasami. Tylko miejscami występują plaże wąskie, a brzeg ma charakter urwistej ściany. Są to brzegi ki i f owe, atakowane w porze sztormów uderzeniami wody, która często je podmywa, pozostawia wyrwy, odsłania korzenie drzew rosnących na wysokim brzegu, które później czy wcześniej niszczeją. Najdłuższe odcinki brzegów klifowych znajdują się w Jarosławcu oraz w Poddębiu koła Rowów.
11 sierpień 2011r.
Pod względem krajobrazowym Pomorze środkowe stanowi krainę o niepowtarzalnej wręcz rozmaitości i malowniczości. W krajobrazie znajduje się UJ mon& że zmiennymi barwami o kazdej porze dnia i roku, i pas wydmowy, i nizinne, rolnicze tereny przymorskie, 1 dalej pojezierze, miejscami pofałdowane pagórkowatą rzeźba terenu, pocięta dolinami wartkich rzek, urozmaicone większymi i mniejszymi lasami oraz jeziorami — dużymi, będącymi wspaniałymi terenami dla sportu żeglarskiego i ośrodków wypoczynkowych oraz niewielkimi, często ukrytymi w lasach lub odsłaniającymi swoje lustro tuż przy uczęszczanej drodze.
06 sierpień 2011r.
Pomorze środkowe pod względem zalesienia (blisko 40 proc, powierzchni) ustępuje tylko Ziemi Lubuskiej. Najbardziej zalesiony jest obszar wokół Wałcza (ponad 50 proc. powierzchni). Od Wałcza w stronę Szczecinka, Człuchowa i Bytowa ciągną się największe kompleksy leśne. Chociaż przeważają lasy iglaste (87 proc.), głównie sosnowe, to na sporych połaciach występują także lasy mieszane lub bukowe, rzadziej - dębowe.
14 sierpień 2011r.
Pomorze Zachodnie w okresie ponad tysiącletnich dziejów było terenem, gdzie krzyżowały się wpływy i interesy państw sąsiednich, nie tylko Polski, lecz również Danii, Szwecji, Brandenburgii, Meklenburgii, państwa krzyżackiego, cesarstwa niemieckiego i państwa pruskiego. W dziejach Pomorza Zachodniego, zamieszkałego od zarania dziejów przez ludność słowiańską, jeden moment jest charakterystyczny: w sposób naturalny ciążyło ono do Polski, przez wieki pozostawało w ścisłych związkach z państwem polskim, okresowo tylko wzajemne więzi ulegały osłabieniu, lecz elementy łączące nie zanikały nigdy.
14 sierpień 2011r.
Pomorze Zachodnie powróciło do Polski wiosną 1045 r. Walki o wyzwolenie Ziemi Koszalińskiej trwały blisko dwa miesiące. Był to jednocześnie największy wysiłek zbrojny I Armii Wojska Polskiego. W końcu stycznia wojska radzieckie i polskie rozpoczęły od strony Bydgoszczy operację pomorską. 29 stycznia oddziały przekroczyły dawną, ustanowioną traktatem wersalskim, granicę polsko-niemiecką, a 31 stycznia ludność Złotowa i Krajenki witała polskich żołnierzy. Najcięższe jednak boje dopiero się rozpoczęły, gdyż za Złotowem znajdował się system umocnień, ciągnący się od Gorzowa Wielkopolskiego po Szczecinek i Ustkę, zwany Wałem Pomorskim. Wykorzystując naturalne usytuowanie terenu (lasy, bagna, doliny rzek, wzgórza i jeziora), Niemcy rozpoczęli jeszcze w 1934 r. budowę umocnień i fortyfikacji. Zimą 1945 r. dowództwo hitlerowskie skupiło wielkie siły. Wał Pomorski miał stanowić w wojennych planach niemieckich zaporę nie do przebycia dla armii radzieckiej i wojsk polskich.