Noclegi nad morzem w Polsce

Łeba, Ustka, Władysławowo, Sopot, Hel, Międzyzdroje, Kołobrzeg

  [1]  2  Następna >

Pomorze Środkowe

21 sierpień 2011r.

Pomorze środkowe wita każdego turystę i wczasowicza jako miłego gościa, oferując mu to, co jest tu najcenniejsze: ® ponad 170 kilometrów brzegu morskiego między Łebą a Dźwirzynem; - powietrze morskie czyste jak kryształ, nasycone zdrowodajnymi cząstkami jodu i bromu; - kąpiele morskie i słoneczne; - 1400 większych jezior; - obszary leśne, które zajmują prawie 40 procent obszaru między Łebą i Parsętą; - rozmaitość krajobrazu - od nadmorskich nizin po morenowe wzgórza; - malownicze doliny rzek najczystszych w Polsce; - solanki i borowiny, które od stuleci zapewniają sławę tutejszym uzdrowiskom; - osobliwość na skalę europejską - Słowiński Park Narodowy; - pamiątki przeszłości i dowody dzisiejszej gospodarności w miastach i miasteczkach; - gościnność jej mieszkańców i gospodarzy.


Wybrzeże Środkowe

11 sierpień 2011r.

Północna granica Pomorza środkowego na długości 156 kilometrów opiera się o brzeg Morza Bałtyckiego. W rejonie tym występuje otwarte morze, bez zatok i zalewów, o znacznej głębokości już w pobliżu linii brzegowej. Temperatura wody morskiej latem jest tu zazwyczaj od 1 do 2 stopni niższa, niż w zatokach południowego Bałtyku, lecz takie położenie ma wydatny wpływ na czystość wody i plaż. Plaże są szerokie i piaszczyste, od lądu osłonięte wałem wydm i znajdującymi się za nimi lasami. Tylko miejscami występują plaże wąskie, a brzeg ma charakter urwistej ściany. Są to brzegi ki i f owe, atakowane w porze sztormów uderzeniami wody, która często je podmywa, pozostawia wyrwy, odsłania korzenie drzew rosnących na wysokim brzegu, które później czy wcześniej niszczeją. Najdłuższe odcinki brzegów klifowych znajdują się w Jarosławcu oraz w Poddębiu koła Rowów.


Wybrzeże Środkowe - Pojezierze

11 sierpień 2011r.

Pod względem krajobrazowym Pomorze środkowe stanowi krainę o niepowtarzalnej wręcz rozmaitości i malowniczości. W krajobrazie znajduje się UJ mon& że zmiennymi barwami o kazdej porze dnia i roku, i pas wydmowy, i nizinne, rolnicze tereny przymorskie, 1 dalej pojezierze, miejscami pofałdowane pagórkowatą rzeźba terenu, pocięta dolinami wartkich rzek, urozmaicone większymi i mniejszymi lasami oraz jeziorami — dużymi, będącymi wspaniałymi terenami dla sportu żeglarskiego i ośrodków wypoczynkowych oraz niewielkimi, często ukrytymi w lasach lub odsłaniającymi swoje lustro tuż przy uczęszczanej drodze.


Pomorze środkowe - osobliwości przyrodnicze

06 sierpień 2011r.

Pomorze środkowe pod względem zalesienia (blisko 40 proc, powierzchni) ustępuje tylko Ziemi Lubuskiej. Najbardziej zalesiony jest obszar wokół Wałcza (ponad 50 proc. powierzchni). Od Wałcza w stronę Szczecinka, Człuchowa i Bytowa ciągną się największe kompleksy leśne. Chociaż przeważają lasy iglaste (87 proc.), głównie sosnowe, to na sporych połaciach występują także lasy mieszane lub bukowe, rzadziej - dębowe.


Losy wybrzeża

14 sierpień 2011r.

Pomorze Zachodnie w okresie ponad tysiącletnich dziejów było terenem, gdzie krzyżowały się wpływy i interesy państw sąsiednich, nie tylko Polski, lecz również Danii, Szwecji, Brandenburgii, Meklenburgii, państwa krzyżackiego, cesarstwa niemieckiego i państwa pruskiego. W dziejach Pomorza Zachodniego, zamieszkałego od zarania dziejów przez ludność słowiańską, jeden moment jest charakterystyczny: w sposób naturalny ciążyło ono do Polski, przez wieki pozostawało w ścisłych związkach z państwem polskim, okresowo tylko wzajemne więzi ulegały osłabieniu, lecz elementy łączące nie zanikały nigdy.


Wyzwolenie pomorza Zachodniego

14 sierpień 2011r.

Pomorze Zachodnie powróciło do Polski wiosną 1045 r. Walki o wyzwolenie Ziemi Koszalińskiej trwały blisko dwa miesiące. Był to jednocześnie największy wysiłek zbrojny I Armii Wojska Polskiego. W końcu stycznia wojska radzieckie i polskie rozpoczęły od strony Bydgoszczy operację pomorską. 29 stycznia oddziały przekroczyły dawną, ustanowioną traktatem wersalskim, granicę polsko-niemiecką, a 31 stycznia ludność Złotowa i Krajenki witała polskich żołnierzy. Najcięższe jednak boje dopiero się rozpoczęły, gdyż za Złotowem znajdował się system umocnień, ciągnący się od Gorzowa Wielkopolskiego po Szczecinek i Ustkę, zwany Wałem Pomorskim. Wykorzystując naturalne usytuowanie terenu (lasy, bagna, doliny rzek, wzgórza i jeziora), Niemcy rozpoczęli jeszcze w 1934 r. budowę umocnień i fortyfikacji. Zimą 1945 r. dowództwo hitlerowskie skupiło wielkie siły. Wał Pomorski miał stanowić w wojennych planach niemieckich zaporę nie do przebycia dla armii radzieckiej i wojsk polskich.


Strona 1 z 2,   [1]  2  Następna >