Noclegi nad morzem w Polsce

Łeba, Ustka, Władysławowo, Sopot, Hel, Międzyzdroje, Kołobrzeg

 

Czarna Dąbrowa

24 lipiec 2013r.

CZARNA DĄBROWA, położona 6 km na północ od Studzienic, była również wsią szlachecką. Jej istnienie potwierdzają dokumenty z 1346 roku. Dziś tę malowniczą wieś, z zachowanymi XIX-wiecznymi zabudowaniami, często nazywa się Grzybią Dąbrową, bowiem otaczające ją liściaste lasy są wyjątkowo grzybne. Atrakcyjne jest tu także ukształtowanie terenu - w pobliżu znajduje się wysoki brzeg polodowcowej rynny wypełnionej wodami jeziora Czarne Dąbrówno, a różnice wysokości pomiędzy poszczególnymi wzgórzami dochodzą do 80 m.


Wokół Jasienia i Czarnej Dąbrówki

24 lipiec 2013r.

WOKÓŁ JASIENIA I CZARNEJ DĄBRÓWKI Północna część powiatu bytowskiego to gmina Czarna Dąbrówka. Historycznie okolica ta przez wieki należała w większej części do powiatu słupskiego. Przyrodniczo i krajobrazowo jest to jeden z atrakcyjniejszych zakątków Kaszub. JEZIORO JASIEŃ wraz ze wsiami Jasień, Łupawsko oraz dawnymi


Kozy

24 lipiec 2013r.

KOZY leżą 6 km na północ od Czarnej Dąbrówki, przy łokałnej drodze do Mikorowa. Znajduje się w nich interesujący pałac oraz piękne jezioro. Pierwsza wzmianka o Kozach pochodzi z 1301 roku. Wówczas właścicielem wsi był Mateusz ze Sławna. Później majątek znajdował się w rękach Pirchów, Munchowów i Somnitzów. W 1717 roku wieś zamieszkiwało także dziewięć rodzin gburskich i piętnaście rodzin parobków. W roku 1781 majątek wraz z folwarkami KOZIN i Rokitki przeszedł w ręce Massowów.